Yalın Tan + Partners Mimarlık Ofisi Söyleşi

Anıl Zemin Yalın Tan + Partners Mimarlık Ofisi Söyleşi

Tasarım ve uygulama alanlarında birçok başarılı projeye imza atmış Yalın Tan ile mimarlık, ofis ve perakende sektöründeki değişim ve projeler üzerine söyleşi yaptık.

Merhaba, kuruluş hikâyenizi sizden dinleyebilir miyiz?

1992 senesinde Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünden mezun oldum. 9 ay kadar kısa bir çalışma hayatından sonra kendi ofisimi açma çabam çok kısa sürdü. Çok uzun süre bu sevdadan dolayı başımı taşlara vursam da, bugün dönüp geriye baktığımda çok eğlenceli ve komik bir süreç olarak değerlendiriyorum. Okuldan yeni mezun olmuş birinin kısa bir tecrübeyle hemen bu sevdaya atılması tabi biraz cahil cesareti oluyor:). Belki biraz şansın yaver gitmesiyle, biraz da zaman içerisinde edindiğiniz çevrenin de desteklemesiyle bir şekilde yolunuz bir yerlerde açılmaya başlıyor.

İlk ortaklık deneyimim yaklaşık 5 sene kadar sürdü, sonrasında 14 sene kadar süren bir ortaklık deneyimim oldu. İki denemeden sonra en doğru ortaklık sistemini bulduğumu düşünerek, 2014 senesinde YALIN TAN + PARTNERS adı altında, daha önce de bizde takım arkadaşı olarak çalışan 3 ekip arkadaşımı bu şirketin ortağı olarak bu sisteme dâhil ettim. Onların bakış açıları, desteği ve kâğıt üzerindeki ortaklıklarıyla birlikte daha geniş perspektifte bakan, daha ileriye dönük ve ekibi de bu işin bir parçası yapan bir ortaklık yapısı oluşturduk.

Ağırlıklı olarak mağaza ve ofis projeleriniz var. İnsan öğesinin ön planda olduğu projeler her biri. Projelere yaklaşımınız ve tasarım felsefenizden bahseder misiniz?

Modern ve çağdaş algısı yüksek olan ve beraberinde işin gerektirdiği unsurları servis vermeye çalışan bir şirketiz. Çok farklı işler yapıyoruz perakende, ofis, konut gibi. Verdiğimiz servisler farklı olsa da günün sonunda hepsinde ortak olan hedefimiz doğru briefi alarak çağdaş yorumlarla modern algıyı vurgulayabileceğimiz doğru tasarımları gerçekleştirebilmek oluyor. Biz doğru zamanda, doğru brief ve bütçeyle birlikte doğru geri dönüşler sağlanırsa mutlaka ortaya iyi bir proje çıkacağına inanıyoruz. Ayrıca tasarladığınız projenin hayata birebir geçiyor olması da çok mühim. 3 boyutlu sunumlarımızda müşteriye foto realistik bir şey sunuyorsak, aynısını hayata geçirebilecek bir ekibe sahip olmanın da çok önemli olduğunu savunuyoruz ve proje bitimindeki geri dönüşlerde bunu sağlayabildiğimizi görmek bizi son derece mutlu ediyor.

Mekân bir marka için temel unsurlardan biri. Mekân konsepti geliştirmede markaların yaklaşımları nasıl? Yenilikçi, açık fikirlere ve tasarımlara açıklar mı?

Açıkçası iş gruplarına göre değişiyor. Ne istediğini çok net bilen ekipler de var özellikle ofis projelerinde ve büyük markalarda görüyoruz bunu. Fakat daha orta seviye ve onun altındaki kategorilerde çok net bir tarife sahip olmayabiliyorlar. Sadece mağazayı tuttuk 3 hafta sonra açmamız lazım diye gelebiliyorlar size :). Konut projelerini ele alacak olursak; ya çok farkındalığı yüksek müşterilerimiz var veyahut sadece kendi yaşantısı içerisinde aile fertlerini tanımlayan bir vizyonda bizlere geliyorlar.  Bu durumlarda, doğru briefleri alana kadar onları konuşturup psikolojilerini, isteklerini, beğenilerini analiz edip projeyi o yönde ilerletmeye çalışıyoruz.

Yalın Tan Tasarımlarında nelerden besleniyorsunuz?

Çalıştığımız müşteri veya markalara bağlı olarak ilham kaynakları gelişebiliyor. Örneğin çalıştığımız bir perakende markasıysa, markanın kendi edimleri ve duruşuyla alakalı kavramlardan ilham alabiliyoruz. Ofis projelerinde kurum kimliği, konut projelerinde ise ailenin hayatı ve psikolojisi belirleyici oluyor. Yani ilham kaynağımız müşterilerimizin kendi hayatlarından aldığımız kesitler. Tasarım yaklaşımımızda, mekânın bir hikâyesi olduğu fikrinden yola çıkıyoruz ve hikâyeyi beslemek için iç mimari ile ilgili bütün olguları işin içine katıyoruz. Bu nedenle hikayeli çözüm anlayışı bizim aşkla kullandığımız bir unsur. İlham dediğiniz şeyin, yazacağımız projeyle örtüşmesi bizim için çok önemli.

Yalın Tan + Partners Mimarlık ofisini farklı kılan nedir?

Renkli, estetik ve insan fonksiyonun ön planda olduğu projeler çıkardığımıza inanıyorum. Verdiğimiz hizmet ise oldukça profesyonel. Proje başlangıç gününden projenin son teslim gününe kadar her konuda sorgulayıcı ve yapıcı bir tavırda ilerliyoruz.
Bunun yanında ofiste genç bir ekipten oluşuyoruz. Her günümüz birbirinden farklı, dinamik ve heyecanlı geçiyor. Projelerimizi seviyoruz ve sahipleniyoruz. Planlı ve programlıyız. Tüm ekibin yaptığı işi sevmesi ve işini en iyi şekilde yapacak şekilde donanımlı olması diyebilirim.

Sektörle ilgili öngörülerinizi öğrenebilir miyiz? Ofis ve perakende sektöründe yaklaşımlar nasıl şekillenecek?

Perakende sektörü ofis sektöründen biraz daha farklı ilerleyebiliyor. Daha kırılgan ama daha dinamik bir sektör. Ekonomideki değişkenlik perakende sektörünü çok daha hızlı ve uzun sureli etkilerken, ofis sektöründe yatırımlar biraz daha ağır ama daha belirgin yatırımlar olarak karşımıza çıkabiliyor. Global ofis projelerinde sistem daha programlı yürürken, lokal perakende projelerinde hedef AVM açılışlarına odaklı gidebiliyor.
Önümüzdeki dönemlerde ise yabancı yatırımcının tereddütlerinden sebep ofis projelerinde bir yavaşlama görüyoruz. Ancak, bu kadar iş merkezi de talep olmasa inşa edilmeyeceği tahminiyle sürekliliği bir şekilde koruyacağını düşünmekteyim.

Perakende projelerinde iç pazarda durağan ortamın daha bir süre devam edeceğini düşünüyorum. Ancak Türk yatırımcısı genelde durmayı sevmediği için yurtdışı pazarlarında daha potansiyel pazarlarda yatırımlarına devam edecektir. Bunun dışında perakende sektöründe var olan büyük oyuncularda ise durmanın sisteme zararı olacağı için yatırımlarına tüm hızıyla devam edeceklerini düşünmekteyim.
Konunun daha tasarımsal yaklaşımını incelediğimizde ise perakende tasarımı dünyada çok çabuk tüketilen bir kurgu olmasından konseptlerde 5 yıldan 4 yıla kadar aşağıya çekilmiş durumda. Bugün bir  mağazanın konseptini tasarlayıp ya da yatırımını yapıp kenara çekilme şansınız maalesef yok. O konsepti destekleyecek birçok farklı destekçiniz olması gerekiyor. Konsepti sürekli beslemek arada evreler atlatmak, durumunu güncel tutabilecek tasarımsal destekçileriniz olması gerekir. Artık rekabet kâğıda çizmeye başladığınız andan itibaren başlıyor.

Ofis projelerinde ise durum içerik gereği daha farklı tasarımın bir markayı desteklemesinin dışında bir kurumu tarif ediyor olması ana amaç bu sebeple kurumun vizyonu ve ofis yaşamındaki yeni yasam ve çalışma stilleri şu anı ve geleceği yönlendiriyor. Gelecek süreçlerde de artık ofis yaşantılarımız bugün standart masa başı prensiplerin çok daha uzağında olacak. Bizler yaratıcılığı sadece tasarımsal anlamda değil hayat dinamikleri ve fonksiyonları olarakda sistemin içine eklediğimiz zaman. Bu çalışma alanlarının daha motive edici ve çağdaş çalışma düzenine taşımış oluyoruz. Bu sebeple gelecek hayallerimiz çok büyük ama adapte olmak herkes için bir süreç gerektirecek.

Anıl Zemin Market ile yaptığınız ortak projeleri, uygulama ve malzeme seçimi açısından değerlendirir misiniz?

Yalın Tan + Partners Mimarlık olarak, Anıl Zemin Market ile senelerdir dirsek teması içinde çalışmaktayız. Proje süreçlerimiz kısıtlı olduğu için ofisten çıkıpta uzun uzadıya malzeme bakınmaya vaktimiz olmuyor genelde. Bu sebepten ürün tedarikçilerinin bizlere sunduğu hizmet çok önemli oluyor. Genelde güven duyduğumuz, servisini sevdiğimiz proje çözüm ortaklarıyla ilerlemeyi tercih ediyoruz. Bunlardan biri ise Anıl Zemin. Ofisimizde perakende ve ofis projeleri ağırlıkta olan işler olduğundan Anıl Zemin’in temsilciliğini yaptığı ürünler kullanırız. Hem bizlerin zevkine ve hem de ticari projelerin talebine cevap vermektedir.

Yorum ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *