Karo halı; kare, dikdörtgen ebatlı halı parçalarında oluşan parça halılardır. 48×48, 50×50, 60×60,100×100, 50×25, 100×25 cm vb birçok ölçüde üretimi yapılan, özellikle ticarı alanlarda kullanılan ticari tip halılardır. Uygulaması son derece basit olmasının yanı sıra herhangi bir deformasyon sonucu tadilat ve revize edilmesi son derece kolaydır. Çok fazla desen ve renk seçeneğine sahip olmaları, başlıca tercih edilme sebepleri arasında gelmektedir. buna ek olarak uygulama yapılan alan için tasarım odaklı bir zemin sunmasının ve zengin bir görünüm katması karo halı tercihine ek bir sebeptir.

Karo Halı boyutsal olarak geniş bir ölçü yelpazesine sahip olsa da çoğunlukla kolay sökülüp takılabilen modüler halıları ifade eder. Genellikle ülkemizde Avrupa standartı olan 50 x 50cm boyutlarındaki ürünler kullanılır. Ancak boyutları 61 x 61 cm olan bazı Amerikan halılarını da görmek mümkündür. Boyutları dikdörtgen şeklinde olan ( 100 x 25 cm vb ) halılar da karo halı kavramının içinde yer alırlar. Bunları ayırt etmek için Plank Halı denir. İpliklerin dokuma ve kesim tarzına göre bukle, velür ve tüfte gibi çeşitleri vardır.

Hayır, zemine sadece kaymayı önlemek için anti slip sürülür  (post-it gibi) . İstenildiği zaman kaldırılabilir.

İplik PA ise bizim hafızalı iplik dediğimiz (yani poly viny clorur) ezilmez . Üstüne statik yük geldiğinde ve bir zaman sonra kaldırıldığında izler görünür ancak fırçalandığında 24-48 saat arasında kendi hav yüksekliğine ulaşır .

İplik PP ise (polypropleyn)  maalesef ezilir ve tekrar eski hav yüksekliğine gelmez .

3lü paspas sistemi kullanıldığında ömrü 10 yıldır.

Karo halılar ortamın akustiği ve ses yalıtımını iyileştirme konusunda diğer zemin kaplamalarına göre büyük bir üstünlüğe sahiptir. Sayısız renk ve desen seçenekleri ile mimarın dizayn konusundaki ihtiyaçlarına fazlası ile cevap verirler. Tozları hapsederek ortamda serbestçe dolaşmalarını önlerler ve böylece diğer zemin kaplama malzemelerine göre daha iyi bir hava kalitesi sunarlar. Anti bakteriyel ve Anti allerjik özellikli olanları vardır. Son derece estetik ve sıcak bir ortam yaratırlar. Anti statik özellikleri sayesinde üzerlerinde statik elektrik barındırmazlar. Bu sayede sağlıklı bir çalışma ortamı sunarlar. Yüksek oranda geri dönüştürülmüş ham madde kullanımı ile diğer zemin kaplamalarına oranla çok daha çevrecidirler. Montajı hızlı ve kolaydır.

Standart bukle halılar kuru sistem temizlenir. Yani bitki özlü talaşlı bir malzeme, altın sarısına benzer. Bu malzeme halının üstüne yayılır. Fırçalı makineler ile üstünden geçildiğinde sarı toz siyah olarak çıkar. Kalan partiküller normal elektrik süpürgesi ile alınır. 

Bu şekilde halının temizlenmesi ile birlikte ipliklerde eski hav yüksekliğine gelir.  Kuru sistem olduğu için üzerine hemen basılabilir .

Islak temizleme önerilmez  zira ıslatıldığında kir tabana atılır, kuruyunca kir kusar. Ayrıca nemli kalacağı için bakteri oluşur.

Ancak flotex ürünümüz  su ile temizlenir, ki piyasadaki tek ıslak temizlenen üründür . dökülen malzemeyi içine alamaz.

Kir ve leke bir spatül yardımı ile kaba  hali alındıktan sonra su ve sabunla fırçalanarak leke geri alınabilir .

Karo Halılar bakımı düzgün yapıldığında uzun yıllar kullanılır. Kolayca sökülüp takılabilirler. Yükseltilmiş Döşeme üzeri uygulama ise, aşağıda bulunan tesisata kolayca ulaşılabilir. Karo halılar aynı zamanda yüksek akustik performansa sahiptirler. Bütün bu avantajlarından dolayı özellikle ofislerde, otellerde, konferans salonlarında, sinemalarda ve kamu binalarında sıklıkla tercih edilir.
Karo halılar; ofis halısı, banka merkez ve şubeleri, okullar, hastaneler, sinema salonları, konferans salonları, showroom alanları olmak üzere birçok ticari tip alanda tercih edilmektedir. Karo halılar kullanım alanı çeşitliliği olarak geniş bir kitleye hitap etmektedir.

Hayır hem anti slip hem de birbirlerine dayandığı için kalkma olmaz .

Tabii ki taşınabilir, metraj yetmiyorsa renk ilavesi yapılarak yeni yerde kullanılabilir, taşırken tekstil tekstile değecek şekilde 2 li plakalar düzenlenir .

Yangında zehirli gaz çıkartmaz, ancak tekstil ürün olduğu için sigara söndürüldüğünde tabii ki deler.

Ofis Halısı çoğunlukla iş yerleri, kamu kurumları, otel, okul, hastane gibi kurumların idari birimlerinde tercih edilen halılardır. Genellikle karo ( 50 x 50 cm) ya da plank ( 100 x 25 cm ve diğer ölçüler) şeklinde olan ve bazen de rulo şeklinde olan halılardır. Kolay sökülüp takılabilme özelliği yani modüler olması ön plandadır. Bu yüzden ofislerde karo ya da plank halılar rulo halılara göre daha fazla tercih edilirler. Karo ve plank halılar tıpkı post it mantığıyla çok kuvvetli olmayan bir yapıştırıcı ile zemine yapıştırılırlar. Rulo halılar ise kalıcı yapıştırıcı ile yapıştırıldığı için müdahale şansı yoktur. Ofis halıları neredeyse sınırsız renk ve desen seçeneklerine sahiptir. Bulunduğu ortamın akustiğini düzenler, hava kalitesini arttırır ve estetik bir görünüm kazandırır. Sigara ya da çamaşır suyu gibi aşındırıcı kimyasallardan zarar gördüğünde de kolaylıkla yenisi ile değiştirilebilirler.
Karo Halı fiyatları, Karo halıda kullanılan iplik cinsine ve kalitesine, hav ağırlığına, dokuma sıklığına, dokuma teknolojisine, üzerinde kullanılan desenin boyutlarına, mümkün olması durumunda yapılacak olan özel tasarımlara ve grafik baskılara göre değişiklik gösterir. Fiyatlandırma ülkemizde ve dünyada çoğunlukla m² birim fiyatı üzerinden yapılır. Boyutları kare ya da dikdörtgen şeklinde olabilir. Kare olanlar çoğunlukla 50 x 50 cm boyutlarındadır. Plank yani dikdörtgen olanlar ise çoğunlukla 100 x 25 cm ölçülerindedir. Her bütçeye uygun seçenekler mevcuttur.
Ofis Halısı fiyatları halıda kullanılan iplik cinsine ve kalitesine, hav ağırlığına, dokuma sıklığına, dokuma teknolojisine, üzerinde kullanılan desenin boyutlarına, mümkün olması durumunda yapılacak olan özel tasarımlara ve grafik baskılara göre değişiklik gösterir. Fiyatlandırma ülkemizde ve dünyada çoğunlukla m² birim fiyatı üzerinden yapılır. Boyutları kare ya da dikdörtgen şeklinde olabilir. Her bütçeye uygun seçenekler mevcuttur. Polipropilen halılar genelde daha düşük bütçeler için uygun olsa da  kulanım ömürleri Polyamid iplikli halılara göre daha kısadır. Polyamid iplikli halılar m² birim fiyat olarak Polipropilen den hafifçe daha yukarıda olsalar da kullanım ömrü düşünüldüğünde aslında daha ekonomiktirler.