...
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Studio 13 Mimarlık, Mimar Deniz Yetkin

Sürdürülebilirlik neden önemlidir? Ofis projelerinde nelere dikkat etmek gerekir? Bu soruları ve daha fazlasını Studio 13 Mimarlık’tan Deniz Yetkin AZM için yanıtladı.

Mimar bir babanın oğlu olarak, mimarlıkla iç içe büyümenizin meslek seçiminizde etkisi oldu mu?

Mimar bir babanın oğlu olarak dünyaya gelmem kuşkusuz bana çok şey kattı. Gözlemleme yeteneğim, yeni şeyler deneme ve yaratma merakım ve detayları sorgulama yönlerim babamla birlikte gelişti. Çocukluğumdan beri mimarlık ile iç içe büyüdüğüm için kendi eğitimime de bu yolda devam etmeye karar verdim. İç Mimarlık okurken aynı zamanda çalışma hayatına da atıldım. Ve 2009 yılında kendi şirketimi “Studio 13” Mimarlığı kurdum.

Studio 13 Mimarlık ’ın tasarım felsefesini anlatır mısınız? En çok ne tür projelere imza atıyorsunuz?

2009 yılından beri Studio 13 Mimarlık olarak, kişisel ve kurumsal zevkleri işlevsellik ve estetikle bir araya getirerek çağdaş ve dinamik yaşam alanları yaratıyoruz. Mimari bakış açımızı yaratıcılıkla besleyen profesyonel ekibimizle birlikte iç mekan projelerimizi kurumsal ve bireysel müşterilerimizin bakış açısıyla zamansız tasarım ve uygulamalara çeviriyoruz. Bir iç mimarlık şirketi olarak; uluslararası markalar için, uzmanlığımız ve yaratıcılığımızı ön plana çıkardığımız birbirinden dinamik projelerimiz mevcut. Studio 13 olarak, hem kurumsal hem de özel projeleri tasarlıyoruz. Özel projeler adı altında, kişilerin ev, villa, studio gibi farklı ölçeklerdeki yaşam alanlarını tasarlamanın yanı sıra kurumsal projeler adı altında pek çok şirkete hizmet veriyoruz.
Yaşayanların parçası olmaktan keyif aldığı, sürdürülebilir estetiği her zaman ön planda tutarak projeler tasarlayan Studio 13 Mimarlık olarak, ofis tasarımlarının yanı sıra mağaza, otel, havaalanı ve konut proje tasarımları da gerçekleştiriyoruz.

Yaptığınız birçok ofis projesinde markaların sürdürülebilirlik vizyonuna paralel iç mimari uygulamalarınız dikkat çekiyor.

Mimarlığın sürdürülebilir ve ekolojik boyutu ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda hızlanarak artış gösteren çevre algısı ve sosyal sorumluluk vizyonu, olumlu sonuçlar vermeye başladı. Özellikle büyük şirketler, bu bilinçle sürdürülebilir projeler gerçekleştirmeye başladılar. Şirketler hem doğayla uyum içinde olmak hem de içinde yaşadıkları toplumlara katkı sağlamak için bu konuda hassas davranmaya başladı. Bu değişim, çevre dostu olarak tanımlanmayan fabrikaların da yeni yapılanmalarında görülmeye başlandı. Gerçekleşen bu projelerin liderliğinde, zaman içinde başka pek çok örnek olacağı kesin. Bu konuda bizim de çalışmalarımız devam edecek. Öncü şirketlerin bu konuda başarılı projelere imza atacağını düşünüyoruz.

Ofis projelerinin tasarımlarını yaparken markaların doğaya ve sürdürülebilirliğe verdikleri önem dışında, marka çalışanlarının verimliliğini arttıran çalışma ortamları yaratmak için nelere dikkat ediyorsunuz?

Sürdürülebilirlik stratejilerine uygun bir bina yapmanın yararlarına bakacak olursak, çevreye sunduğu olumlu katkının yanı sıra enerji kaynaklarının verimli kullanımı sonucu (verimli aydınlatma ürünlerinin seçilmesi, mekanik sistemlerinin seçimi, gün ışığının maksimum kullanımı vb.) enerji tasarrufu sağlanması, su verimliliğin artırılması (yağmur suyunun geri kazanılması, peyzaj çalışmalarının bölgeye uygun ve çok sulama istemeyen bitkilerden seçilmesi), çalışanların sağlık ve mutluluğu(yerleşim planının personelin verimini ve memnuniyetini artıracak şekilde yapılması, çevre dostu inşaat malzemelerinin kullanılması, bina içinde cafe, kuaför ve banka gibi alanların sağlanması)gibi seçenekler sayılabilir.

Projelerinizde esnek zemin malzemeleri seçiminde ekolojik ve organik ürünler seçimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Seçiminizi yaparken hangi kriterleri göz önüne alıyorsunuz?

Studio 13 Mimarlık olarak, genç ve yenilikçi bir ekibiz. Mimarlıkta yeni akımları ve malzemeleri takip edip, bunları en uygun şekilde tasarımlarımızda kullanmaya çalışıyoruz. Zamansız yaşam alanlarını seven ve yaratıcı tasarıma önem veren markalar ve kişilerle birlikte çalışıyor, bireysel projelerde sürdürülebilir estetiği de her zaman tasarımlarımıza katıyoruz. Günümüzde kullanmaya çalıştığımız bütün malzemelerde olduğu gibi zemin malzemelerinde de doğayla dost ürünler seçmeye özen gösteriyoruz. Seçimlerimizi yaparken ürün teknik özelliklerini detaylı bir şekilde inceliyor hem doğaya hem de mekana olan uyumunu göz önünde bulunduruyoruz.

Anıl zemin malzemelerini ve ekibini seçmenizin nedenleri nelerdir?

Anıl zemin profesyonel ekibi ve geniş ürün yelpazesi ile uzun zamandır çözüm ortağımız olarak gördüğümüz pozitif, yardımcı ve yenilikçi bir firmadır. Tasarımlarımıza uyan pek çok ürünüyle hep yanımızda olmuştur ve olmaya devam edecektir. 

Benzer Blog Yazıları

Karo Halı Seçimi Nasıl Yapılır?

Karo Halı seçimi yaparken mutlaka önceliklerimizi belirlemeliyiz. Öncelikler her zaman kişiye ya da kurumlara göre değişkenlik arz edebilir. Örneğin yoğun insan trafiğinin olduğu bir zeminde konforun daha geri planda olduğu iplikleri kısa ve kolay temizlenebilen aynı zamanda da uzun yıllar kullanabilecek bir halı seçebiliriz.

Devamını Oku >>

Teklif Formu

Daha Fazla, Zemin Kaplama Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için; Vadi İstanbul Bulvar bulunan ofis-showroomumuzu ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.
Daha ayrıntılı bilgi ve sorularınız için

Tel: +90 212 274 44 22

E-mail
info@anilzemin.com bilgi@anilzemin.com