COLOREX SD & EC

 

 • COLOREX  / İletken PVC Yer Kaplama Malzemesinin Üstün Özellikleri

  Yüksek basınçta ve sıcaklıkta preslenerek imal edilen ağır hizmet tipi ve endüstriyel tip homojen bir pvc yer kaplama malzemesi olup, aşınmalara, yüksek noktasal basınçlara,ağır sabit ve hareketli yüklere deformasyonlara ve darbelere karşı direnci çok yüksektir.

  Bünyesindeki özel iletken sıvı ve özel imalat teknolojisi sayesinde Colorex’in iletkenlik özelliği bünyesinde kimyasal antistat bulunan diğer iletken pvc yer kaplama malzemelerinde olduğu gibi zaman içerisinde ve/veya bağıl nem oranı gibi dış etkenlere bağlı olarak değişmez ve azalmaz.

  Bünyesinde kimyasal antistat maddeler içeren diğer malzemelerde bu antistat maddeler zaman içerisinde malzemenin yüzeyine çıkarak ve havadaki nem ile birleşerek yüzeyde,yağlı,yapışkan ve hijyenik olmayan ve temizlenmesi güç bir film tabakası oluştururlar.Colorex bu tür dezavantajları olmayan bir malzemedir.

  Colorex,imalat teknolojisi ve bünyesindeki düşük plastize edici malzeme oranı nedeni ile

  · Zararlı gaz ifrazatı yaymaz.
  · Kimyasal maddelere ve lekelere karşı direnci çok yüksektir.
  · Yangın halinde daha emniyetli bir malzemedir.
  · Mantar ve bakterilere karşı daha yüksek dirence sahiptir.

  Colorex’in imalat teknolojisi ve homojen yapısı sayesinde ;

  Her türlü kalıcı leke, makinalı ped uygulaması ile yüzeyden kolayca uzaklaştırılır ve malzeme ilk günkü görünümünü korur.Keskin,ağır ve sivri cisimlerin malzeme üzerinde oluşturabileceği hasarlar ve yırtılmalar Colorex’in aynı renkteki malzemesinin sıcak kaynak işlemi ile hasarlı bölgeye uygulanmasından ve makinalı ped ile yüzeyin silinmesinden sonra kesinlikle yok olurlar.

  Colorex’in tabanı malzemenin statik elektrik yükünü alt zemine tamamen ve eşit bir şekilde dağıtabileceği şekilde ızgaralı olarak tasarlanmıştır.Yüksek hijyen aranılan ortamlar dışında Colorex yüksek boyutsal mukavemeti sayesinde sıcak kaynak işlemine gerek kalmaksızın da uygulanabilir.Özel imalat teknolojisi sayesinde Colorex’in yüzeyi diğer tüm malzemelerden daha düzgün ve pürüzsüz olup,bu yüksek yüzey kalitesi özelliği sağlıklı ve düzenli bir iletkenliğe katkıda bulunur.Karbon kirliliği riski asgariye iner. Malzemenin yüzeyinde her türlü tozun ve pisliğin birikmesi önlenir.

 • Tenik Özelliklerini Görmek İçin Tıklayınız

 • UYGULAMA ZEMİNLERİ

  Alt zemin,

  · Sağlam ve çatlaklardan arı olmalıdır.
  · Düzgün olmadığı takdirde kendiliğinden yayılan tesviye şapı ile düzeltilmelidir..
  · Sürekli kuru olmalıdır (Alt zeminin kalıcı nem oranı beton zeminler için azami %2,5; anhidrit zemin şapının kalıcı nem oranı azami % 0,5 olmalıdır)..
  · Temiz ve yağ,toz ve pisliklerden ari olmalıdır..
  · Uygulamadan önce,uygulama esnasında ve uygulamadan 72 saat sonrasına kadar en az 15 derece sıcaklıkta muhafaza edilmelidir..
  · Colorex karoları ve yapıştırıcı uygulamadan önce en az 24 saat süreyle ve en az 18 derece sıcaklıkta klimatize edilmelidir..

  Uygulama prosedürü:

  · Önce uygulama yapılacak mekanın merkezini işaretleyin.
  · Mekanın uzun kenarı boyunca birer metre uzunluktaki bakır şeritleri duvara dik açı yapacak şekilde ve aralarında 6-8 m’lik mesafeler bulunacak şekilde alt zemine bağlayın.
  Tercihen kendiliğinden yapışkanlı bakır şerit kullanınız. Bu bakır şeritler kollektör görevi yapan,en az iki adet topraklama noktasına bağlanmış ve duvara paralel olan bir başka bakır şeride bağlanmalıdır. PVC yer kaplama malzemelerini uygulamadan önce uygun temasın sağlanması açısından tüm şerit bağlantılarını delin ve bakır şerit devresinin iletkenliğini uygun test cihazlarını kullanarak test edin.

  Önemlidir:

  Eğer uygulama mekanının kısa kenarı 50 m’den daha uzunsa mekanın uzun kenarları boyunca birbirine bakan iki adet bakır şerit sistemi monte edilmelidir. Tüm topraklama bağlantıları kalifiye bir elektrikçi tarafından yapılmalıdır.

  · Uygun dişli bir tarak kullanarak iletken yapıştırıcıyı zemine yayın. Daha sonra Colorex karolarının nemli bir yapıştırıcı tabakasının üzerine yerleştirilmelerini sağlayın. Normal şartlarda yapıştırıcıyı bir keresinde 3 ila 5 m2’lik bir alana yayın. Yapıştırıcının Colorex karolarının taban yüzeyinin en az % 70’ine transfer olmasını sağlayın. Colorex karolarını daima uygulama mekanının merkezinden başlayarak dışarıya doğru monte edin.
  Colorex karoları monte ederken alt kısımlarındaki ok işaretlerine dikkat ederek aynı yönde yerleştirin.

  Yapıştırıcı tarağı özellikleri:

  X – Dişlerin tepe noktaları arasındaki mesafe: 1.8 mm
  Y – Diş yüksekliği : 2.8 mm
  Z – Asgari diş aralığı : 0.2 mm

  Uygulama sonrası:

  Uygulamadan hemen sonra Colorex iletken PVC yer kaplama malzemelerinin üzerinden ağırlığı en az 30 kg olan bir silindir geçirilmelidir.
  Uygulamadan sonra en geç 14 gün içinde onaylı uygun standartlara göre noktadan toprağa elektrik direnç testi yapılmalıdır.
  Uygulamadan 24 saat sonra ilk rastgele kontrol ölçümleri yapılabilir.
  Eğer yer kaplama malzemesi akrilik emülsiyon veya cila gibi bir malzeme ile kaplanmışsa ölçümlerdeki değerler biraz yüksek çıkabilir.
  Tüm topraklama bağlantıları kalifiye bir elektrikçi tarafından yapılmalıdır.

  Colorex karolarında sıcak kaynak uygulaması:

  Düzenli olarak sulu temizlik yöntemlerinin uygulandığı mekanlarda Colorex iletken PVC yer kaplama malzemelerine uygulamadan sonra sıcak kaynak işlemi yapılması mutlak surette önerilir.
  Bu konudaki ayrıntılar için Sıcak Kaynak İşlemi talimatnamemize bakabilirsiniz.

 • Hafif nemli saçaklı paspas yapmak en iyi sonucu verir. Ayrıca toz tutucu bir sıvıya daldırılmış paspas da kullanılabilir. Islak paspas yaparken temizleme suyunun içine doğal deterjan katılabilir. Yüzey aşırı derecede kirlenmişse erimemiş hiçbir parça kalmaması için önce kuru bir paspas ile iyice silinir. Geniş alanlarda ovalama ve kurutma makinesi kullanılmasında fayda vardır. Doğru bakım yöntemleri kullanarak zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Düzenli olarak sulu temizlik yöntemlerinin uygulandığı mekanlarda Colorex iletken PVC yer kaplama malzemelerine uygulamadan sonra sıcak kaynak işlemi yapılması mutlak surette önerilir. Bakımda ve temizlikte düzenlilik tıpkı diğer tüm yer kaplamalarında olduğu gibi COLOREX pvc yer kaplamalarında da vazgeçilmez bir unsurdur.Colorex SD Signal

 

Hemen Ara
Yol Tarifi