THE UNEXPECED NATURE OF LINOLEUM

 

 • 9 çizgili tasarım ve 9 mermer tasarımından oluşan Unexpected Nature zemin kaplamaları koleksiyonu mimarlara ve tasarımcılara  benzersiz bir şey yaratma  konusunda ilham kaynağı olmakta ve her bir müşterinin hayalini – benzersiz bir alanın yaratılmasını – gerçeğe dönüştürmede yardımcı olmaktadır. Çizgili tasarımlar yumuşak ve sert  kontrast değişiklikleri üzerinedir.Mermerler zengin renk tonlarından, ışıl ışıl pastellerden ve eşit bir biçimde dağıtılmış sıcak ve yumuşak tonlardan oluşan bir senfonidir. Mermer tasarımlar linolyum olarak düşündüğümüz şeyin sınırlarını zorlayan şaşırtıcı kombinasyonların yaratılması için uygundur..

  E- katalog İçin Tıklayınız ( İngilizce ) 

 • The Unexpected Nature of Linoleum Teknik Özelliklerini Görmek için tıklayınız..

  • Hastane, klinik, yoğun trafiğe maruz kalan iç mekanlar
  • Ofis alanları
  • Okul, üniversite, yurtlar için
  • Ulaşım araçlarının kullanılan yüzeyleri
  • Alışveriş merkezleri
  • Konaklama tesisleri(otel, motel, pansiyonlar)
  • Hafif endüstriyel zeminler(üretim alanları)


 • UYGULAMA ZEMİNLERİ
  Marmoleum uygulamasında atılacak ilk adım uygulamanın yapılacağı zeminlerin kuru,sert ve düzgün olmasının sağlanması ve varsa çukurların ve çatlakların onarılmasıdır.Düzgün olmayan zeminler tesviye şapı atılarak tesviye edilmelidir.Atılacak tesviye şapının kalınlığı zeminin yüzeyinin pürüzlülük derecesine göre değişir.Tesviye şapı atıldıktan sonra tesviye şapının talimatlara uygun olarak kuruması beklenir.Yalıtım gerektiren zeminlerde söz konusu yalıtımın uygulama öncesinde yapılmış olması lazımdır.

  UYGULAMA PLANI
  Uygulamaya başlamadan önce bir uygulama planı yapılmalıdır.Uygulamada kullanılacak tüm malzemeler uygulama yapılacak olan mekanda uygulama öncesinde en az 24 saat boyunca ve en düşük 17 derecelik bir sıcaklıkta bekletilerek iklimlendirilmelidrler.

  KESME
  Uygulamaya iyi bir başlangıç yapmak çok önemlidir.Bu yüzden ilk ruloya ekstra özen gösterilmelidir.Uygulama esnasında Marmoleum boyuna büzüşmekte ve enine genleşmektedir.Bu nedenden dolayı malzeme istenilen boyda kesilirken her bir metre için yaklaşık 10 mm’lik bir tolerans tanınmalı ve toplam tolerans 100 mm’yi aşmamalıdır.

  YAPIŞTIRMA
  Mükemmel bir uygulamanın temelinde iyi bir yapıştırma yatar.Marmoleum’u zemine yapıştırıken Forbo’nun önerdiği Linolyum yapıştırıcıları kullanılmalıdır.

  Marmoleum rulosu daha önce zemine sürülmüş olan ıslak yapıştırıcının üzerine yayılır ve rulo sonlarına özellikle dikkat edilecek şekilde malzeme tüm zeminin üzerine sıkıca bastırılır.Yapıştırma sonrasında malzemenin üzerinden önce enine,sonra da boyuna silindir geçirilir.Kalan yapıştırıcı artıkları temizlenir.Fazlalıkları almak gerekirse malzemeden bu fazlalıklar uygun bıçak kullanılarak kesilerek alınır.

  Uygulamadan sonra uygulama yapılacak mekanların iyice havalandırılması gerekmektedir.Normal şartlarda iki gün boyunca beklenilmeli ve yapıştırıcı iyice oturmadan yeni uygulanan zeminler kullanılmamalıdır.

  SICAK KAYNAK
  Yapıştırıcı kısmen oturduktan sonra yani normalde bir sonraki gün patentli Marmoweld sistemi kullanılarak sıcak kaynak işlemine başlanılabilir.Sıcak kaynak işlemi hem hijyenik açıdan,hem de dekoratif açıdan gereklidir.

  UYGULAMA SONRASI TEMİZLİK
  Uygulama sonrasında Forbo Marmoleum’a özgü Topshield yüzey koruma tabakası sayesinde malzemenin üzerinde sadece bir temizliğin yapılması yeterlidir.Uygulamadan sonra Marmoleum’a cila yapılması gerekmemektedir.Uygulama sonrasında kalan pislikleri,artıkları ve kirleri uzaklaştırmak için zemini süpürmek ve silmek yeterlidir.

  KURUTMA ODASINDAN KALAN SARIMTIRAK RENK
  Marmoleum üretiminin son aşamasında malzemeler kuruma odasında kurutulmakta ve bu işlem esnasında Marmoleum’un üzerinde ”Kurutma Odası Sarılığı” olarak bilinen ve özellikle açık Marmoleum renklerinde göze çarpan sarımtırak bir renk tonu oluşmaktadır.

  Marmoleum zeminlere uygulandıktan ve ışığa maruz kaldıktan sonra bu sarımtırak ton kendiliğinden kaybolmaktadır.

  MARMOLEUM DUAL KAROLARIN UYGULANMASI
  İyi tasarlanmış bir karo uygulaması zemine çok dekoratif bir görünüm kazandırabilir.Karo uygulaması yapılırken iyi hazırlanmış bir uygulama planı çok önemlidir.Geleneksel olarak uygulamaların bir çoğunda ve özellikle bordürlü karo uygulamalarında uygulama yapılan mekanın merkezinden uygulamaya başlanılmaktadır.Karoların uygulamasında belli bir mozaik düzende uygulanmalarına dikkat edilmelidir.

  UYGULAMA ALETLERİ
  Forbo, Marmoleum uygulamaları için çeşitli özel uygulama aletleri tasarlamıştır.Bunların içinde Marmocar tekerlekli taşıyıcısı ve rulo yayıcısını,Forbo Trimmer şerit ve kenar kesicisini,Forbo Groover derz açıcısını ve sıcak kaynak makinesi ile birlikte kullanılan Forbo Thermo Groover derz açıcısını sayabiliriz.

 • Zemin döşemesi satın almak, bir yanıyla özellikle de ticari kullanım için geleceğe yatırım yapmaktır. Çünkü çekici görünümünü koruyacak ve yararlı ömrü boyunca aşınmama özelliğini koruyacak yüksek kaliteli bir zemin döşemesi istiyorsunuz. Fakat öte yandan, zemin döşemesi makul fiyatlı olması, temizleme ve bakım maliyetlerinin de düşük olması gerekiyor.

  Geçtiğimiz yıllarda sayıları giderek artan okul, hastane ve işyeri yöneticisi Marmoleum ve Artoleum gibi pürüzsüz zemin döşemeleri kaplatmaya karar verdi. Mantıklı bir seçim. Zira bu ürünlerin özelliği, onları yoğun kullanım ve presantabl bir ortamın birleştiği odalarda ideal çözüm haline getirmek.

  Marmoleum ve Artoleum kullanımında döşeme temizliği ve bakım maliyetleri asgari miktarlarda tutulabiliyor. Bu broşürdeki bilgiler, Marmoleum ve Artoleum döşemeniz için en ekonomik ve etkin döşeme bakım sistemini seçmenize yardımcı olacak.

  Marmoleum ve Artoleum’un bakımı basit ve etkin bir şekilde yapılabiliyor. Temizleme ve bakım için birkaç basit işlem yeterli. Bu performansın temelini ise yüksek kaliteli ETC cilasının özellikleri oluşturuyor.

  Koruyucu ETC cilası
  Marmoleum ve Artoleum ürünlerinin dayanıklı ETC cilası, etkin ve kolay döşeme bakım sistemi için mükemmel bir esas oluşturuyor. Cilanın kendisi ise, koruyucu bir alt kat ve güçlü, dayanıklı bir üst kattan meydana geliyor.

  Basit temizleme
  Normal temizleme için gerekenler yalnızca tozun alınması ve lekelerin çıkarılması. Bu durum ise temizlik yapmayı kolaylaştırdığı gibi, döşemenin normal kullanımının engellenmesini minimuma indiriyor. Basit bakım
  ETC cilasının normal bakımı son derece basit ve etkili. Marmoleum ve Artoleum döşemenizin ETC cilasını çok uzun süre mükemmel bir durumda tutmak için yalnızca bir bakım ürünü yeterli.

  Basit yenileme
  Ağır kullanım durumlarında, yalnızca basit ilave temizlik ve bakım işlemleri yaparak üst katın eski haline getirilmesi ve ETC cilaya en baştaki optimum performansının yeniden kazandırılması mümkün.

  Örnek
  Kuru temizleme sistemi gevşek kir ve tozları çıkarmakta su kullanımından çok daha etkili. Islak temizleme durumunda, malzeme döşeme yüzeyine yapıştığından ve bazen çıkarması zor olabilecek lekeler oluşabiliyor. Gevşek kirleri temizlemekte toz almanın daha etkin ve etkili olduğu ispatlandı: hızlı ve basit!

  Pek çok döşeme için, döner makineyla kullanılan Sprey yöntemi tavsiye ediliyor. Üstelik bu yöntem en ekonomik yol olarak da kabul ediliyor.

  Sprey yöntemi
  Sprey yönteminin avantajları

  Sprey yöntemi temizleme ve bakım işlemlerini bir araya getiren etkin bir mekanik işlem. Sprey ve döner makinenin düzenli kullanımı, ETC cilayı mükemmel durumda tutup döşeminin ömrünü uzatıyor. Düzenli olarak bezle parlatılması ise kir yapışmasını önlüyor. Sprey yönteminin sürekli ve düzenli kullanımı sayesinde orijinal saten parlaklığı sürdürülerek minik çarpıklıkların daha az görünür olması sağlanabiliyor. Az su kullanılması nedeniyle, sprey yöntemi kuru bir çevre sağlayarak Marmoleum’un doğal hijyenik özelliklerini arttırıyor.

  Temel işlemler
  Kuru toz alma ve spreyle parlatma işlemleri çok az miktarda su gerektirdiği için zeminde çok az su kalmaktadır. İşi asgariye indiren bu basit temizleme ve bakım yöntemlerinin uygulaması ise son derece kolay. Sprey yöntemiyle bakımı yapılan döşemeler, döşeme bakım işlemi yapılırken kullanımda tutulabiliyor.

  Montajdan sonra
  Cleaner (temizlik maddesi) ve paspasla temizleyin.

  Kirli suyu silecek ve paspasla veya ıslak elektrik süpürgesiyle alın.

  Temiz suyla durulayın ve (nemli ) paspas yapın.

  Döşemenin kurumasını bekleyin

  Döner makine ve silme pediyle kuru parlatma yapın

  Tamamını spreyleyin veya aplikatör kullanarak Sprey uygulayın

  Döner makine ve silme pediyle parlatma yapın

  Temizleme
  toz paspası ve toz beziyle silin

  lekeleri Temizleyici madde ve (nemli ) paspasla temizleyin.

  Bakım
  Döner makine ve silme pediyle spreyli temizlik yapın.

  Spreyi ancak gerekli yerlerde kullanın.

  Yenileme
  Cleaner, döner makine ve fırça pediyle fırçalayın

  Kirli suyu silecek ve paspasla veya ıslak elektrik süpürgesiyle alın

  Temiz suyla durulayarak paspaslayın

  Döşemeyi kurumaya bırakın

  Döner makine ve silme pediyle kuru parlatma yapınız

  Tamamını spreyleyin veya aplikatör kullanarak Sprey uygulayın

  Döner makine ve silme pediyle parlatma yapın

  Püf noktası: 250 ila 300 rpm arasındaki döner makineler sprey yöntemine tam olarak uygundur, 300 ila 500 rpm arası parlaklık düzensizliklerini temizlemek ve döşemeye mükemmel, orijinal görünümünü geri kazandırmak için tavsiye edilen hızdır.

  Monel Yöntemi
  Mormoleum döşeme bakımı için, Monel yöntemi, döner makine bulunmadığı veya kullanımının pratik olmadığı zamanlar için önerilen bir seçenektir. Temizleme ve bakım basit yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir.

  Monel Yönteminin Avantajları
  Monel yöntemi, bir Monel filmin manuel olarak uygulanması suretiyle döşeme yüzeyini, korumaktadır. Bu film, ıslak kiri emmekte, emilen ıslak kir ise bir sonraki bakım işleminde çıkarılmaktadır. Monel yönteminin istikrarlı ve düzenli kullanımı yoluyla, orijinal saten parlaklık korunacak, döşemeye doğal parlaklığı kazandırılacak ve küçük bozulmalar daha az görünür kılınacaktır. Basit temizleme ve bakım yöntemleriyle, iş asgariye indirilecek ve uygulama kolaylaşacaktır.

  Basit işlemler

  Montajdan sonra
  Cleaner ve paspasla temizleyin.

  Kirli suyu silecek ve paspasla veya ıslak elektrik süpürgesiyle alın.

  Temiz suyla durulayın ve paspas yapın.

  Kurumaya bırakın.

  Temizleme
  Toz paspası ve toz beziyle silin

  Lekeleri Temizleyici madde ve (nemli ) paspasla temizleyin.

  Bakım
  Toz paspası ve toz beziyle silin.

  Temizleyici madde ve paspasla temizleyin.

  Kurumaya bırakın.

  Yenileme
  Cleaner ve temizlik fırçasıyla temizleyin.

  Kirli suyu silecek ve paspasla veya ıslak elektrik süpürgesiyle alın

  Temiz suyla durulayın ve paspaslayın.

  Kurumaya bırakın.

  Püf noktası: Gerektiği takdirde, Monel, doğru seyreltme oranı uygulandığında Cleaner’ın yerine kullanılabilir.

  Döşeme bakım yöntemleri
  Bu çubuklu grafik, döşeme bakım yöntemlerine ilişkin bir karşılaştırmayı göstermektedir. Sprey yönteminin en maliyet-verim dengeli çözüm olduğu görülmektedir. Monel yöntemi ise çift ıslak paspaslama açısından iyi bir alternatif olarak ortaya çıkmaktadır.

  Çıkarma ve yenileme
  ETC cilanın bir avantajı da, çıkarılabilir olmasıdır. Örneğin, ETC cilanın ciddi olarak zarar görmesi durumunda, Marmoleum döşeme bakım sisteminin, ETC cilayı çıkarmayı mümkün kılan iki ürününden yararlanılabilir. Top remover, özellikle zarar gören ETC-üst katının çıkarılması için tasarlanmıştır. Alkalinsizdir, sararma yapmaz ve hem personel hem de linolyum için güvenlidir. Polymer ise, yenileme amaçlı olarak hazırlanmış bir ürün olup, ETC cilanın optimum hale gelmesini ve fabrika yeniliği görünümüne bürünmesini sağlamaktadır. Yenileme işleminden sonra, cila daha önce belirtilen şekilde temizlenebilecek ve bakımı yapılabilecektir.

  Temel İşlemler

  Çıkarma
  Yeterli miktarda Top remover solüsyonu sürün.

  10 dakika ıslak bekletin.

  Uzun kulplu temizleme fırçası veya döner makine ve temizleme pediyle temizleyin.

  Kirli suyu silecek ve paspasla veya ıslak elektrik süpürgesiyle alın.

  Temiz suyla durulayın ve paspas yapın.

  Döşemenin kurumasını bekleyin.

  Yenileme
  Polimer uygulayıcı ile Polymeri sürün.

  Döşemeyi kurumaya bırakın.

  Standart bir bakım işlemi uygulayın.

  Döşeme bakım yöntemleri: işçilik süresinin yüzdeli karşılaştırması

  Döşemeyi kurumaya bırakın.
  Temiz suyla durulayın ve paspas yapın. Lekeleri Temizleyici madde (nemli ) paspasla temizleyin. Monel solüsyon kullanarak film uygulayın.

  Çift paspas Cila yenileme (yıllık)
  Manuel yenileme (haftalık)
  Monel yöntemi Çift paspaslama (3x/hafta)
  Lekenin spreyle çıkarılması/aylık)
  Spreyleme yöntemi İz çıkarma (günlük)
  Tozun silinmesi (2x/hafta veya günlük)

   

  Giriş paspasları

  Döşeme bakım işleminin en zahmetli işi temizlik olduğundan, kirin döşemeye girmesini önlemek önemlidir. Kirin çoğu yürürken ayakkabılarla taşınır. İyi bir giriş paspası, bu kirin önemli bir parçasını emecektir. Giriş paspası, az 4 adımlık yeterli bir uzunluğa (yaklaşık 2 m) sahip olmalıdır. Ayrıca, giriş paspası, en iyi performansını düzenli temizlendiği zaman verecektir. Performansı iyi bir giriş paspası ise, temizliği ve bakım masraflarını önemli ölçüde azaltacaktır.


Sunset Cloud


Earth Crack


Green Water


Iceberg


Swirl Hill

Hemen Ara
Yol Tarifi