Karo Halı Seçimi Nasıl Yapılır?

Karo Halı seçimi yaparken mutlaka önceliklerimizi belirlemeliyiz. Öncelikler her zaman kişiye ya da kurumlara göre değişkenlik arz edebilir. Örneğin yoğun insan trafiğinin olduğu bir zeminde konforun daha geri planda olduğu iplikleri kısa ve kolay temizlenebilen aynı zamanda da uzun yıllar kullanabilecek bir halı seçebiliriz. Trafiğin daha az olduğu yönetici ofisi gibi alanlarda ise uzun iplikli daha ağır gramajlı konforlu bir halı tercih edebiliriz. Sinema salonu gibi akustik özelliğin ve yoğun trafiğin ön planda olduğu bir yerde buna göre yüksek akustik özelliğe sahip bir halı seçimi uygun olacaktır. Bütün bu anlatılanların dışında tabiki bir de bütçe meselesi var. Eğer sınırlı bir bütçe varsa buna uygun olarak Polyamid (PA) ipliğe göre dayanım süresi daha kısa olan Polipropilen iplikli halılar da tercih edilebilir. Genelde polyamid iplikli halıların 10 yıl gibi bir garanti süreleri varken polipropilen ipliklerde bu süre 5 yıl civarındadır. Tabi ki bu süreler kullanım ömürleri değildir.

karo halı iplik çeşitleri nelerdir

Kullanım ömürleri yapılan düzenli bakım ve seçilen halının kalitesine göre 20 yıla kadar çıkabilmektedir.

İplik cinsine göre iki çeşit karo halı vardır

  • Polyamid İplikli Karo Halılar
  • Polipropilen İplikli Karo Halılar

Karo halı hav çeşitleri

  • Bukle havlı karo halı (loop pile)
  • Kesik havlı karo halı (cut pile)
  • Kesik ve bukle havlı karo halı

Ticari Tip karo halı seçimi sırasında bir diğer hususta kullanım amacına yönelik teknik özelliklerin belirlenmesi. Özellikle yoğun trafikli alanlarınız için bu özelliklerin belirlenmesi çok önemlidir.
Karo halılar, özellikle günümüz ofis alanları için benzersiz zemin kaplama ürünü olmasının yanı sıra, ofis zeminlerinin görünümüne ve ambiyansına  katkı sağlar. Akustik yapıda olmaları da, ortamın ses yalıtımı için önemli bir faktördür.

Yoruma kapalı.